Исак Догбо го победи Џое Гонзалес со поделена одлука

42

Ганецот Исак Догбо (24-2, 15 КО) го освои шампионскиот појас на ВБО Интернационал во перо категорија на настанот во Хинкли со победата против американската боксер Џое Гонзалес (25-3, 15 КО).

Тоа беше и елиминаторски меч за титулата во ВБЦ. Дагбое победи со поделена одлука.

„Кажав дека мојата кариера може да биде холивудски блокбастер. Тренерот Бери Хантер секогаш го гледав како многу инспиративна личност, татковска фигура“, ​​изјави Исак Догбо и продолжи:

„Тој е личност која кога ќе ви се чини дека се е готово, секогаш има што да каже. Навистина ми требаше во мојот агол. Успеа да ја извади таа дополнителна сила од мене. Сакам да му се заблагодарам на Џое Гонзалес, тој е вистински воин. И на шампионите би им кажал дека се вратив“.

Гонзалес беше разочаран од одлуката на судијата.

„Беше тесна борба и мислам дека требаше да победам. Двапати добро го здрмав и тој навистина не упати премногу удари. Погодив почисти и посилни удари. Се обидуваше да ме спречи на различни начини“, изјави Џое Гонзалес.