„Тој нè поттикнува како луд“: Махачев ги објаснува тренерските способности на Хабиб

Ислам Махачев изјави дека тренинзите со Хабиб Нурмагомедов се уште поисцрпувачки од оние со неговиот татко.

Хабиб беше трениран од неговиот татко, Абдулманап Нурмагомедов, под чие менторство ја освои титулата на УФЦ во лесна категорија и ја одбрани двапати пред да се повлече непоразен во 2020 година. Абдулманап е тренер и на Махачев, кој со Хабиб е пријател од детството.

По повлекувањето од натпреварувачката акција, Хабиб се вклучи во местото на својот покоен татко и беше во аголот на Махачев на UFC 280 во октомври.

Махачев беше прашан од ЕСПН кој тренира понапорно – Абдулманап или Хабиб – борецот беше категоричен:

„Мислам дека Хабиб. Сега нè поттикнува како луд.

Некогаш тренираше со нас и се даваше многу, но сега стои на страна и вели „Направи го ова, ова, ова“. И бидејќи е на страна, не се чувствува колку е тежок. Затоа многу не турка“.

Махачев се подготвува за борба со Чарлс Оливеира за празната титула на УФЦ во лесна категорија. Тие ќе се сретнат во Абу Даби на 22 октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО