Тимот на Хабиб Нурмагомедов демантира дека тој должи над 3 милиони долари данок

Тимот на Хабиб Нурмагомедов ги демантира информациите дека Куќата на славните на УФЦ и должи на Федералната даночна служба на Русија повеќе од 3 милиони долари.

Претходно оваа недела беше објавено дека на поранешниот светски шампион во лесна категорија му биле замрзнати голем број сметки, вклучувајќи ги и оние поврзани со ММА промоцијата Игл ФЦ и добротворна организација, поради неговиот наводен долг од 306 милиони рубљи, или 3,3 милиони долари.

Според руската новинска агенција ТАСС, тимот на Нурмагомедов ги нарече извештаите „неточни“.

„Информациите за даночната обврска се неточни“, се вели во соопштението. „Хабиб продолжува да се занимава со деловни проекти и да ги развива.

https://twitter.com/ChampRDS/status/1790427402952151123

Според член 199 од Кривичниот законик на Руската Федерација, даночното затајување во земјата „се казнува со парична казна во износ од 100 илјади до 300 илјади рубли (од 1.094 до 3.284 долари) или во висина на платата или друг приход на осуденото лице лице во траење од една до две години или со притвор во траење од четири до шест месеци или со затвор до две години со или без лишување од правото да извршува одредени позиции или да се занимава со определена дејност за време до три години“.

Хабиб Нурмагомедов не се натпреваруваше во октагонот откако ја обезбеди третата одбрана на титулата во лесна категорија против Џастин Гејџи на УФЦ 254 во октомври 2020 година. Тој го напушти спортот со совршен скор од 29-0.

По пензионирањето „Орелот“ започна бројни бизниси, вклучувајќи ја и мрежата за мобилни комуникации наречена Игл мобиле, компанија за исхрана и вода, ММА клуб и своја ММА промоција. Според Mash.ru, руските власти биле загрижени дека Нурмагомедов земал даночни пари и ги пренасочил на деловни потфати надвор од земјата.

Прелиминарните проверки на неговите бројни бизниси, наводно, „пронашле неправилности во документите“, што довело до целосна ревизија и последователно замрзнување на неговите сметки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО