Теа Настоска освои бронзен медал Балканското џудо првенство (ФОТО)

Теа Настоска освои бронзен медал Балканското првенство во џудо во Коџаели, Турција.

Настоска медалот го освои категоријата до 40 кг.

„Репрезентативката Настоска (Сеишин) демонстрира одлично џудо и упсесите кои ги нижеше во континуитет ги круниса со балканска бронза, што е прв медал и за ЏФСМ оваа година од поголемите меѓународни настани оваа година“, вели селекторот Дејан Мицкоски, кој, воедно, е нејзин клупски тренер.

Дејан Мицкоски е задоволен од постигнатиот успех, потенцирајќи дека оваа е само почеток, со оглед на тоа дека Теа е прва година кадетка и пред неа  претстојат уште многу натпревари, кампови и подготовки.

Останатите наши репрезентативци не освоија медали. Теона Настоска -44 кг (5 то место)  и Георгиј Магдески -66 кг (9 то место) прикажале одлични борби и биел на чекор до борби за медал.

На првиот ден БП така настап имаа и Игнат Петров во категоријата -55 кг, кој загуби првата борба и немаше поправна репесажна борба. Додека, пак, Ива Богдановска (-52 кг) исто така загуби две борби и не се пласира понатаму.

За утре останува уште настапот на Лилјана Недановска (-63 кг). Која во првото коло се среќава со репрезнтатовката на Албанија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО