Таткото на Тајсон Фјури: Борбата со Усик е лесна прошетка во парк

Џон Фјури, кој е татко на шампионот на ВБЦ во тешка категорија Тајсон Фјури (33-0), рече дека неговиот син се соочил со поопасен борец од шампионот во тешка категорија на ВБА, ИБФ и ВБО, Александар Усик (20-0). Фјури и Усик треба да се борат на 29 април на Вембли во Лондон, Велика Британија.

Џон смета дека Дионтеј Вајлдер е многу поопасен од Украинецот. Ако му се верува на Фјури постариот, тогаш Тајсон лесно ќе го победи Усик и ќе стане неприкосновен шампион во тешка категорија.

„Борбата со Усик е лесна прошетка во паркот. Тајсон може да се врати за две години и да го победи Усик.

Запомнете, тој беше во една од најопасните борби на светот со Дионтеј Вајлдер, така што Усик не е закана“, изјави Фјури за Boxing Social.

Усик го победи Ентони Џошуа (26-3) со поделена одлука (116-112, 115-113, 113-115) на 20 август 2022 година во Џеда, Саудиска Арабија.

Фјури со ТКО во 10. рунда го совлада Дерек Чисора (33-13). Борбата се одржа на 3 декември 2022 година на стадионот Тотенхем Хотспар во Лондон, ОК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО