Американскиот сајт Шердог, кој е посветен на спортот на мешани боречки вештини, објави листа на 10-те најголеми граплери во историјата на ММА.

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов (29-0) го зазеде првото место во рангирањето. Очигледно луѓето во Шердог многу го почитуваат Дагестанецот бидејќи го сметаат и за најголем во историјата на лесна категорија.

Второто место на листата го зазеде Демиен Маја (28-11), а на третата позиција е Чарлс Оливеира (33-9). Еве ги 10-те најдобри граплери во историјата на ММА, според Шердог.

1.Хабиб Нурмагомедов
2.Демиен Маја
3.Чарлс Оливеира
4.Жорж Сен Пјер
5.Ронда Русеј
6.Жакар Соуза
7.Фабрицио Вердум
8.Ројс Грејси
9.Шиња Аоки
10.Деметриус Џонсон

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО