Таткото на Фјури за мечот меѓу Тајсон и Нгану вели: И Мухамед Али истото го направи кога беше шампион

Џон Фјури, таткото на шампионот на ВБЦ во тешка категорија Тајсон Фјури, целосно ја поддржува одлуката на неговиот син да учествува во кросовер боксерски меч против поранешниот шампион на УФЦ, Френсис Нгану.

Пред неколку дена и официјално беше објавено дека Фјури ќе се бори против Нгану на настанот што ќе се одржи на 28 октомври во Саудиска Арабија.

Влогот на тој меч нема да биде појасот на ВБЦ, а ќе се води според стандардните боксерски правила.

„Џипси Кинг“ доби многу критики за таа борба, особено по неуспешните преговори за обединување на мечот во тешка категорија против Александар Усик.

Таткото на Фјури објасни како на неговиот син му била дадена фантастична можност да заработи добри пари.

Тој спомна како Мухамед Али бил вклучен во слично сценарио кога се борел со професионалниот борач Антонио Иноки во „кросовер“ борбата во 1976 година во Токио.

„Тајсон ги победи сите свои противници. Тој е најдобар во светот. И мислам дека луѓето се само луди бидејќи има многу зеленооки чудовишта. Тоа е чиста љубомора. Секој со барем малку разум ќе знае дека ова е добар деловен потег и добри пари“, рече Џон Фјури и продолжи:

„Но, тие луѓе кои го коментираат се сосема небитни. Важно е што сакаат навивачите. Никој не сака да се бори со дете. И тогаш се појавува таква можност и тој ја прифаќа со раширени раце. Никој не може да се натпреварува со Саудиска Арабија. Нема шанси. А многумина кои се осмелуваат да коментираат всушност ништо не разбираат. Мухамед Али го направи истото кога беше шампион. И сега што згреши Тајсон? Не може да победи во борба и нема обврски. Зошто треба само да седите и да чекате? Тоа нема да се случи. И затоа се вика професионален бокс. Се работи за пари и бизнис, и тоа е тоа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО