Таткото на Фјури: Џошуа повторно ќе биде светски шампион

Џон Фјури, таткото на Тајсон Фјури, го запозна Ентони Џошуа.

Последниве години често се шпекулираш за борбаа меѓу Фјури и Џошуа. Двајцата во неколку наврати беа блиску до дуел, но никогаш не го поделија рингот. На крајот на неделата Ентони се враќа да се бори со Френсис Нгану во Ријад, Саудиска Арабија.

Победникот ќе добие шанса за титули во тешка категорија. Во мај, Фјури и Александар Усик ќе се борат за сите појаси во тешка категорија. Џон го запозна Ентони и изјави дека е голем борец кој направил многу за боксот.

„Секогаш имав време за Џошуа. Тој е голем борец и има направено многу за боксот. Повторно ќе биде светски шампион. Ентони беше прексрасен и срдечен.

Немам ништо друго освен восхит и почит кон Џошуа“, рече Џон, цитиран од Мајкл Бенсон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО