Тацуро Таира го победи Алекс Перез со прекин во втората рунда

Непоразениот јапонски ММА борец Тацуро Таира ја продолжи успешната серија. На настанот УФЦ на ЕСПН 58 во Лас Вегас го победи со прекин поранешниот американски предизвикувач Алекс Перез.

Клучниот момент се случи во втората рунда кога Таира го собори Перез, а домашниот борец се повреди во падот. Перез веднаш се фати за коленото и беше јасно дека повеќе не може да ја продолжи борбата.

Јапонецот на тој начин стигна до 16-тата професионална победа во кариерата и шеста во УФЦ, додека за Перез тоа беше четврти пораз во последните пет натпревари.

Во конасловната борба Мајлс Џонс со едногласна одлука го победи Даглас Силва де Андраде, а со истиот резултат Лукас Алмеида го победи Тимоти Квамба.

Резултати од УФЦ на ЕСПН 58:

Тацуро Таира – Алекс Перез – ТКО (повреда на коленото), Р2 (2:59)
Мајлс Џонс – Даглас Силва де Андраде – едногласна одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Лукас Алмеида – Тимоти Квамба – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Брејди Хистанд – Гарет Армфилд – завршница (гушење од позади), Р3 (1:52)
Асу Алмабаев – Хозе Џонсон – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Адам Фугит – Џош Квинлан – поделена одлука (29-28, 28-29, 29-28)

Воведни борби:

Нејт Менез – Џими Флик – едногласна одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Габриела Фернандез – Карли Џадис – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Вестин Вилсон – Јека Сарагих – завршница (рачен триаголник), Р1 (1:49)
Мелкизаел Коста – Шајилан Нуерданбике – завршница (фејс кранк), Р3 (1:50)
Џозефин Линдгрен Кнутсон – Јулија Поластри – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО