Дејвид Бенавидез се справи со Александар Гвоздик за привремената титула на ВБЦ

Дејвид Бенавидез има успешно деби во новата тежинска категорија на 15 јуни, кога се соочи со Александар Гвоздик во МГМ Гранд гарден арената во Лас Вегас. Дуелот беше загревање за мечот меѓу Џервонта Дејвис и Френк Мартин, кој беше емитуван на ПБЦ ППВ на Прајм видео.

Двократниот шампион во суперсредна категорија Бенавидез од Феникс и поранешниот шампион во полутешка категорија Гвоздик од Украина се бореа за привремената титула на ВБЦ во категоријата до 79 килограми. Шампионскаа борба беше во 12 рунди. Конечните резултати беа 116-112, 117-111 и 119-109 во корист на домаќинот.

Со едногласна одлука 27-годишниот Дејвид Бенавидез го освои првиот појас на 79 килограми, го подобри балансот на 29-0, 24 нокаути и остана непоразен. Живеејќи во Окснард, Калифорнија, 37-годишниот Александар Гвоздик падна на 20-2, 16 нокаути, со што ја прекина неговата победничка серија од три борби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО