Такам херојски загуби од Махмудов во 10 рунди

Арсланбек Махмудов победи во дуелот од 10 рунди против ветеранот Карлос Такам. Такам ги доби сите рунди и покрај тоа што беше соборен во 1. и 7. рунда. За Русинот ова е прво натпреварување на долги патеки. Мечот беше за слободниот сребрен појас на ВБЦ во тешка категорија.

Махмудов влезе во мечот со скор од 14 победи и 14 нокаути, бидејќи само двајца негови противници ја преживеаја 3. рунда. Додека Такам ја загуби последната борба против Џо Џојс, со што ја прекина серијата од 4 последователни победи.

Русинот силно го започна мечот и само 20 секунди по почетокот на мечот го собори Такам. Тој беше прецизен со десницата, која го потресе Французинот, откако го притисна на јажето и освен што не можеше да зададе попрецизни удари, Такам на крајот падна на едното колено, за малку да го запре налетот.

Втората рунда сепак беше силна за Махмудов, но Такам почна почесто да го пронаоѓа со својата контра шема. Во средните рунди Французинот беше подобар боксер и тоа се одрази на бодовните картони на судиите.

Сепак, Махмудов само во 7. рунда успеа да го собори противникот и со тоа да му обезбеди победа до фазата на голови. Во завршната сметка на Такам му беа дадени четири рунди, но со поените од нокдаун резултатот беше категоризиран 96-92, 97-91, 96-92 во корист на Русинот.

Сепак, сите, вклучувајќи го и Махмудов, беа изненадени од издржливоста на 41-годишниот Такам. Го однесе дури до 10.рунда.

„Бев изненаден колку добро подготвен излезе Такам “, изјави следбеник на мечот на Махмуд. „Сепак, среќен сум, бидејќи ова е прво натпреварување во кое отиде во 10.рунди“.

Махмудов моментално е номиниран на 6-то место на ВБЦ и на ВБА-листите, но вчерашната победа веројатно нема да помести некои посебни работи, особено во рангирањето на ВБЦ, бидејќи конкуренцијата е преголема. Можно е Русинот да добие шанса за дуел со некоја од водечките позиции, што ќе биде огромен тест за него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО