Бароуз се искачи на светскиот врв во борење по шести пат (ВИДЕО)

Џорџ Бароуз, кој е еден од најдобрите американски борачи во 21 век, се искачува по рекорден шести пат за Американец на највисокото скалило од стартната скала на Светското првенство!

Тоа се случи по тешката победа над Мохамед Ноходиларими од Иран со 4-2 во финалето во категоријата до 79 килограми во слободен стил на Светското првенство за мажи и жени што се одржува во српската престолнина Белград.

Персиецот водеше со 1-0 поени на крајот од првата рунда, по пасивност на Бароуз.

Во вториот дел американската легенда веднаш го турна противникот од душекот. Потоа нова акција на Бароуз со која го сврте резултатот во своја полза – 3-1, а нешто подоцна зголеми на 4-1 по нова казна за пасивноста на Иранецот.

Во последните 2 минути од борбата Ноходиларими се обиде со се што можеше, но Џордан Бароуз успешно се одбрани, давајќи само 1 поен заради туркањеод душекот.

Со оваа титула Џордан Бароуз стана првиот Американец во слободен стил за мажи кој стигна до 6 светски титули (2011, 2013, 2015, 2017, 2021 и 2022 година). Историското достигнување ќе биде во две различни категории – до 74 килограми (4 титули) и до 79 килограми (2 титули).

Потсетуваме, Џордан Бароуз лани не успеа да се пласира на Олимписките игри во Токио, губејќи од Кајл Дејк во САД, кој исто како Бароуз стигна до златниот медал на Игрите во Токио, но во пониска категорија од него – до 74 кг. Има буквално две места за размена по категорија.

33-годишниот Бароуз не мисли дека ќе се откаже од спортот. Неговата главна цел е да освои нова олимписка титула – на Игрите во Париз во 2023 година. Тој веќе има едно олимписко злато – од Лондон 2012 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО