Тајсон Фјури се откажа од боксерската лиценца

Тајсон Фери (25-0, 18 КО) нема да побара боксерска лиценца од Британскиот боксерски борд за контрола.

На поранешниот светски шампионска во тешка категорија дозволата му беше одземена во октомври 2016 година по обвиненијата за користење на допинг средства.

29-годишниот Британец не се борел од ноември 2015 година кога во Германија против Владимир Кличко ја освои титулата светски шампион. Го откажа реваншот закажан за јули минатата година поради повреда, а потоа и од други здравствени причини, односно депресија. Се надеваше на враќање во рингот во март оваа година.

„По долгото и тешка размислување за враќање, нема да побарам боксерска лиценца од БББК. Откако на таков начин ги решаваа работите, благодарам, не“, напиша непоразениот Британец на Твитер.

Оваа одлука уште еднаш ја доведува во прашање неговата боксерска кариера, која веќе повеќе ја прекинуваше преку социјалните мрежи.

Британскиот боксерски борд за контрола претходно објави дека нема да ја обнови лиценцата на Фрај додека не излезе на сослушување пред Британската антидопинг агенција поради позитивниот допинг тест од февруари 2015 година.

Фјури, кој го придружуваше неговиот братучед Хјуи Фјури за време на неодамнешната борба за титулата на ВБО со Џозеф Паркер изгледа далеку од формата на професионален спортист.

Може да бара борба надвор од надлежноста на БББК, но тоа би значело дека нема да може да се бори со Ентони Џошуа или некој друг британски боксер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО