Тајсон Фјури му се закани на Александар Усик: Доаѓам по неговото срце

Тајсон Фјури не ја сака само титулата на Александар Усик, туку и неговото срце.

Во сабота, на 16 мај, ќе се случи еден од најочекуваните судири во историјата на боксот, кога актуелниот носител на титулата во ВБЦ, Тајсон Фјури, ќе се соочи со актуелниот светски шампион на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО, Александар Усик во борба што ќе круниса нов обединет крал на тешка категорија.

Првично закажан за февруари, многуочекуваниот судир беше одложен откако „Џипси Кинг“ доби повреда на тренинг.

Фјури и Усик се собраа на последната пресметка во четвртокот. Таму, Фјури го оттурна Усик, па обезбедувањето интервенираше и ја прекине нивната средба.

Дефинитивно не ни треба уште еден инцидент со удар со глава на Џон Фјури.

Зборувајќи со новинарот на ДАЗН, Фјури започна без бесмислена тирада насочена кон Усик и целиот негов тим, давајќи до знаење дека за време на борбата не доаѓа само по појасите.

„Подготвени сме за рокенрол. Огномет утре вечер“, објави Фјури на сцената. „Ќе ја убијам искрата на таа мала кучка“.

„Да го пуши тој и целата негова екипа. Мајчина ви на сите. Сите може да си го добијат, ако сакаат исто, курви!”

Кој ќе си замине со првиот пораз во кариерата?

Тајсон Фјури влегува во мечот со перфектен скор од 34-0, а 24 од неговите победи се со нокаут. Во неговиот последен меч, Фјури за малку избегна пораз, заминувајќи си со победа со многу оспорена поделена одлука над поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану.

Како и Фјури, Усик е непоразен во боксерската кариера, со 21-0 со 14 нокаути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО