Тајсон Фјури ќе направи уште 10 борби! Ги објави имињата на противниците

Натпреварот со Александар Усик сигурно нема да стави крај на кариерата на Тајсон Фјури.

Тајсон „Кралот на Ромите“ Фјури ги менува своите мислења како чорапите, но мора да се признае дека неговото последно се подготвува веќе неколку недели. Во него британскиот гигант ги уверува своите фанови дека сигурно нема наскоро да се повлече од боксот, а уште повеќе дека по Усик ќе ужива во повеќе имиња. Кои се овие имиња? Да видиме што изјави Фјури на прес-конференцијата:

„Неговата екселенција Турки Алалших ме информираше дека би сакал да ги организира моите следни десет натпревари. Тоа е нешто што навистина го ценам и е поврзано со моите идеали затоа што дефинитивно нема да престанам. Значи, тука го имаме Усик, па повторно Усик поради договорот. Потоа ќе го имаме Џошуа, а со тоа несомнено ќе има реванш, така што имаме четири борби.

Овде треба да кажам дека ќе се борам со Џошуа само под услов да не загуби пред да стигнам до него. Во следните би можел да се борам со Даниел Дубоа, Џо Џојс и Џозеф Паркер, кој неодамна го победи Дионтеј Вајлдер. А можеби Вајлдер ќе добие уште една шанса, ако застане на нозе. Па, тогаш го имаме Агит Кабајел и конечно можна трилогија со Усик.

Единствениот со кој нема да се борам е надежниот талент Мозес Итаума, со кого лично тренирав и имам посебен однос. Не сакам да се борам со него“, рече Фјури за време на прес-конференцијата во Моркамб.

Фјури се соочува со Усик во мај во Ријад, Саудиска Арабија. Се очекува тие да имаат реванш оваа година. Ако Фјури е сериозен и прави 2 борби годишно, тогаш ќе го гледаме уште најмалку 5 години.

https://www.youtube.com/watch?v=PvIYh6p38W8

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО