Тајсон Фјури фатен со допинг?

Fjuri vo maicka na stadion

Тајсон Фјури дал позитивен допинг примерок на допинг тестот минатата година, тврди весникот „Ајриш мирор“.

Примерокот бил земен во февруари или март минатата година. Во тоа време, актуелниот светски шампион во тешка категорија има меч со Кристијан Хамер. Средбата беше добиена во осмата рунда.

Според информациите на „Ајриш мирор“, Фјури дал позитивен примерок на анаболни стероиди – Nandrolone. Истата супстанца е пронајдена и во организмот на неговиот братучед Хјуи Фјури. И двајцата боксери негираат дека земале забранети супстанци.

Мострите се земени од службеници на Британската анти-допинг организација. Братучедите Фјури во септември биле повикани за да објаснат како во примероците им е пронајдена содржина на стероиди.

https://youtu.be/IFK3RmtHhlQ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО