Тајсон Фјури до Усик: Професорот Фјури ќе те победи дури со 15 испиени пива

Тајсон Фјури рече дека може да го победи Александар Усик без тренинг и со 15 пива. „Ромскиот крал“ го објави ова за време на прес-конференцијата пред нивната борба следниот месец.

Шампионот на ВБЦ, Фјури и Усик, кој ги има појасите на ИБФ, ВБА и ВБО, ќе се борат за неприкосновената титула во тешка категорија на 18 мај во Ријад, Саудиска Арабија. Додека Фјури го пофали Усик (21-0, 14 КО) како голем шампион во полутешка категорија, а рече дека чекорот нагоре ќе се покаже како премногу кога ќе се сретнат за нешто повеќе од еден месец.

Мечот првично беше закажан за 17 февруари во Ријад, Саудиска Арабија, но беше одложен откако Фјури претрпе повреда во спарингот на почетокот на месецот. Фјури (34-0-1, 24 КО), кој е познат по своите забавни интервјуа и навреди кон противниците, беше полн со почит кон Усик, но предупреди дека очекува да победи на категоричен начин во мај.

„Мислам, ако воопшто не тренирам за овој камп и не испијам 15 пива, тогаш што ќе прави Усик? Ништо не му одземам, но тој не можеше да направи ништо со Дерек Чисора. Тоа беше битка 50-50. Тоа не е лично, тоа е чисто бизнис за двајцата борци. Има многу на нешта на линија, но јас не го мразам и тој не ме мрази мене. Го почитувам како човек, како борец, тој е неприкосновен шампион во полутешка категорија. Усик е непоразениот шампион во тешка категорија.

Секој треба да ги почитува достигнувањата на една личност. Но, имаме поделба на тежината со причина. Кога полутешките ќе се доближат до големите момчиња, излегува дека немаат вештини. Сум гледал многу негови борби, враќајќи се неговите аматерски денови. Тој е малку кавгаџија кога станува збор за удари во тело. Многу му плаче на судијата. Не сака удирање во телото.

Јас сум професор кога станува збор за наоѓање слабости кај противниците. Тренирам напорно и сум во фантастична форма, што е очигледно. Нема простор за грешка, нема простор за неправилно тренирање. Јас всушност имам фантастичен тренинг камп. Нема да има изговори. Овој пат го внесов татко ми во кампот, па го добив и моето тајно оружје. Навистина не можам повеќе“, изјави Фјури.

https://twitter.com/MichaelBensonn/status/1778038694558974291?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1778038694558974291%7Ctwgr%5E33e8ea4291a566615ac327aa551ea5c6b5ffed0c%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FMichaelBensonn%2Fstatus%2F1778038694558974291image%3D

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО