Тајсон Фјури – Александар Усик на 18 мај во Ријад

Долгоочекуваното обединување на титулите во тешка категорија меѓу Тајсон Фјури и Александар Усик има нов датум.

Веста ја објави Турки Алалшик, кој е кралски советник на Саудиска Арабија, како и промоторот на Фјури – Усик. Алалшик откри дека борбата сега ќе се одржи на 18 мај. Како поттик, Турки рече дека ако некој се повлече од датумот, ќе изгуби 10 милиони од хонорарот за борба.

И Фјури и Усик се појавија на специјалното издание на ММА Фајтинг и се согласија на новиот датум. Местото на борбата останува исто, а Фјури и Усик ќе се судрат во Ријад, Саудиска Арабија.

Алалшик рече дека настанот на 17 февруари планиран да биде домаќин на борбата во тешка категорија нема да се одржи. Мечот ќе го круниса неприкосновениот шампион во тешка категорија. Усик (21-0, 14 КО) ги има титулите ВБА, ИБФ и ВБО, додека Фјури (34-0-1, 24 КО) ја има титулата на ВБЦ.

Борбата првично беше закажана за 17 февруари, но Фјури се здоби со лоша расекотина за време на тренингот и беше принуден да се повлече. На видеото објавено по објавувањето на веста се гледа како Фјури е исечен на лактот додека прави спаринг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО