Таха Акгул во кариерата освои 11 европски титули

Таха Акгул освои импресивни 11 титули на стариот континент. Шампионатот се одржа минатата недела во романската престолнина Букурешт.

Петриашвили годинава се доближи до победа над Акгул, но не успеа. Акгул го зголеми својот рекорд на европски златни медали на 11 по победата од 5-4 во категоријата до 125 килограми. Акгул освои 11 европски златни медали за 12 години и сега е најуспешниот борач во слободен стил во европската историја.

https://twitter.com/wrestling/status/1759409386600964357?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1759409386600964357%7Ctwgr%5Ee27e57e8ddccf867d3f27716d24fb674741712e1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fborba%2Ftaxa-akgul-zavoyuva-11-evropejska-titla-v-karierata-si%2F

Рекордот за најмногу европски титули заеднички го држат Александар Карелин и Риза Кајалп, кои и двајцата имаат по 12 титули. Соборецот на Акѓул во турското борење Кајалп имаше шанса да го собори тој рекорд во Букурешт, но претрпе пораз во финалето од 130 килограми од Сергеј Семенов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО