Судиската одлука ги збесна навивачите по главната борба на УФЦ Фајт најт 55

Судиската одлука на главниот меч на УФЦ Фајт најт меѓу Холи Холм и Кетлин Виеира ги налути навивачите во салата УФЦ Апекс во Лас Вегас. Од трибините се слушнаа гласни свирежи кога судијата ја прогласи 30-годишната Бразилка за победник.

Двајца од судиите во своите картони посочија 48-47 за Виеира, што не и се допадна на публиката.

Судиите на октагонот се едни од најискусните во организацијата – Мајк Бел, Дерек Клири и Сал Д’Амато. Првите две ги досудија рунди 2-4 за Виеира (10-9 поени), додека Холм победи со 10-9 во 1 и 5 рунда. Д’Амато и додели на Холм три рунди 1, 3 и 5 (10-9), а во корист на Виеира 2. и 4. рунда (10-9).

Холм и Виеира излегоа на главниот настан на вечерта во 5 рунди. Тие се бореа полни 25 минути.

Ѕвездата во подем Виеира забележа неколку соборувања, но ветеранката Холм покажа одлична одбрана. Ситуацијата за Холм во втората рунда беше критична, кога можеше да загуби со завршница. 40-годишната Американка почна да го зголемува темпото со секој измината рунда, настапувајќи силно во 3-та. На средина од мечот почна да задава силни удари, а одлично се снајде и со клинчот. Доминацијата на Холм беше изгледна во поголем дел од борбата, но судиите одлучија поинаку.

Поранешната светска шампионка во петел категорија Холи Холм се врати во октагонот по 19-месечна пауза. Последен пат се бореше во октомври 2020 година, кога победи на поени, а сега беше во серија од две последователни победи.

Победата за Бразилката и дава шанса да настапи во предизвикувачки меч за појасот во дивизијата, а ова е втор последователен триумф за неа во УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО