„Студениот“ Александар Волков со мирен пристап го неутрализира Сергеј Павлович и со тоа ја забележа 38-та победа во кариерата

Александар Волков забележа доминантна победа над Сергеј Павлович.

Тие се сретнаа на коглавната борба на настанот УФЦ на АБЦ 6 кој се одржува во Ријад, Саудиска Арабија. Двајцата Руси се натпреваруваа во тешка категорија. Борбата траеше сите 3 рунди, иако навивачите очекуваа нокаут. Сепак, тоа не се случи и Волков победи со одлука – (30–27, 30–27, 29–28).

Генерално, Волков беше поактивен борец во борбата. Сергеј немаше идеја во борбата и во 3. рунда не престана да демне за тешко кроше кое ќе му донесе нокаут. Но, тоа никогаш не дојде и претрпе прилично голема штета од својот сонародник. Сите три рунди беа идентични. Волков задавше ниски удари и удари во стомакот, а Павлович едвај се потпираше на удари.

Тој се потпираше на удари кои ретко ја наоѓаа целта. Александар, од своја страна, можеше да постигне доста тешки удари и го скрши носот на Павлович во првата рунда. Неговите силни удари предизвикаа оток на окото на Павлович, кој продолжи да не прави ништо интересно. Сергеј не можеше да го најде својот ритам и беше доминиран во борбата.

На крајот од мечот Волков водеше со 2 пати повеќе постигнати значајни удари. Така, борбата дојде до одлука која беше едногласна за Волков – (30–27, 30–27, 29–28). Ова е 4-та победа во низа за Александар кој сака шанса за титулата. Павлович загуби втор пат во низа.

По завршувањето на борбата, Волков отиде да го поздрави Павлович, кој изгуби нерви и го турна.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО