Стипе Миочиќ номиниран за борец на годината на Светските ММА награди

stipe-miocic-na-ograda

Стипе Мичиќ е еден од спортистите номиниран за борец на годината на Светските ММА награди (World MMA Awards) за 2017 година.

На американскиот Хрват 2016 година навистина му беше успешена. Првиот во јануари го нокаутираше Андреј Арловски за местото прдизвикувач. Тој статус го оправда на настанот УФЦ 198 во мај нокаутирајќи го Фабрицио Вердум во борбата за тешкашкиот појас, кој потоа го одбрани во септември пред домашната публика во Кливленд нокаутирајќи го Алистер Оверем. Сите три настапи на Миочиќ се наградени и со бонуси.

Доделувањето на наградите е на 2 март во Лас Вегас, а можете да гласате ОВДЕ.

Листата на номинации:

Борец на годината

Мајкл Биспинг

Доналд Кероне

Коди Гарбрант

Конор Мек Мрегор

Стипе Миочиќ

Жена борец на годината

Крис Киборг

Ангела Хил

Јоана Једржчик

Ангела Ли

Аманда Нуњеш

Нов борец на годината

Јаир Родригез

Коди Гарбрант

Доо Хо Чои

Дерик Луис

Мајкл Пејџ

Странски борец на годината

Мајкл Биспинг

Јоана Једрежчик

Конор Мек Грегор

Жерард Мусаси

Хабиб Нурмагомедов

Борбата на годината

Роби Лоулер – Карлос Кондит (УФЦ 195)

Каб Свенсон – Чо Хо Чои (УФЦ 206)

Мајкл Биспинг – Андерсон Силва (УФН 84)

Конор Мек Грегор – Нејт Дијаз 2 (УФЦ 202)

Мајкл Чендлер – Бенсон Хендерсон (Белатор 165)

Нокаут на годината

Ентони Џонсон – (Гловер Тешеира, УФЦ 202)

Лендон Ваната – (Џон Макдеси, УФЦ 206)

Мајкл Пејџ – (Киборг Сантош, Белатор 158)

Јаир Родригез – (Андре Фили, УФЦ 197)

Мајкл Чендлер – (Питбул Фреире, Белатор 157)

Сабмишн на годината

Бен Ронтвел – (Џош Барнет, УФЦ на Фокс 18)

Нејт Дијаз – (Конор Мек Грегор, УФЦ 196)

Миша Тејт – (Холи Холм, УФЦ 196)

Мекензи Дерн – (Монтана Стјуарт, 61 Легаси)

Тијаго Моисес (Дејвид Катило, РФА 35)

Враќање на годината

Мајкл Биспинг – (Андерсон Силва, УФН 84)

Нејт Дијаз – (Конор Мек Грегор, УФЦ 196)

Дан Хендерсон – (Хектор Ломбард, УФЦ 199)

Миша Тејт – (Холи Холм, УФЦ 196)

Доминик Круз (Карир)

Шок на годината

Мајкл Биспинг – (Лука Рокхолд, УФЦ 199)

Брајан Барберна – (Ворли Алвеш, УФЦ на Фокс 18)

Џо Таименг – (Дарион Колдвел, Белатор 159)

Брендон Морено – (Луј Смолка, УФН 96)

Зак Рајли – (Иго Вијана, РФА 34)

Главен тренер на годината

Џејсон Парило

Дин Томас

Џон Кавана

Маркус Маринели

Грег Џексон

Тренер на годината

Џејк Бонаци (С&Ц тренер)

Мајк Долче (нутриционист)

Лоренс Херера (С&Ц тренер)

Лорен Лендоу (С&Ц тренер)

Џорџ Локхарт (нутриционист)

Сала на годината

Америкен Топ Тим

СБГ Ирска

Џексон Винк арена

Американската академија за кикбокс

Тим Алфа меил

Судија на годината

Марк Годард

Херб Дин

Џон Мек Карти

Ив Лавињ

Леон Робертс

Ринг-девојка на годината

Аријана Селесте

Бритни Палмер

Мерцедес Терел

Карли Бејкер

Џени Андраде

Челник на годината

Дана Вајт (УФЦ претседател)

Скот Coker (Белатор претседател)

Виктор Кју (ОНЕ ФЦ претседател)

Марк Ратнер (потпретседател на УФЦ)

Џеф Новицки (потпретседател УФЦ)

Најдобра организација

УФЦ

Белатор ММА

ОНЕ ФЦ

КСВ

Легаси ФЦ

Личност на годината

Џо Роган

Џими Смит

Џон Аник

Мет Сера

Брендан Шауб

Аналитичар на годината

Брајан Стен

Дан Харди

Робин Блек

Каел Сонен

Доминик Круз

Најдобрата ММА емисија

UFC Embedded

Ultimate Fighter

Lookin’ for a Fight

The MMA Hour

UFC Breakdown

Најдобрите ММА медиуми

MMA Junkie

MMA Fighting

Bloody Elbow

Sherdog

Flocombat

ММА новинар на годината

Ариел Хелвани

Шон ал-Шати

Брет Окамото

Бен Фоулкес

Карим Зидан

Најдобар ММА бренд за облека и опрема

Хајабуса

Бед бој

Вирус

Еверласт

Венум

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО