Србиновски го освои сребрениот медал во Малта, Пешко златниот

149

Мартин Србиновски го освои сребрениот медал на меѓународен турнир во борење слободен стил во Малта.

До финалето Србиновски извојува три победи, а во борбата за златниот медал загуби.

Тој ги совлада противници од Шкотска 7-3, Англија 4-2 и Малта 5-0.

И нашиот тренер Љубиша Пешко се бореше категоријата до 125 кг и во финалето го совлада Србиновски.

И борачите на Пешко Заур Ефендиев (- 74 кг) и Кевин Макота Стром (-70 кг) се први.

На турнирот настапија борачи  од САД, Англија, Шкотска, Кипар, Србија, Шведска, Малта и Македонија