Спонзор на Хабиб Нурмагомедов ќе лежи 19 години затвор

Граѓанскиот суд во Москва го осуди Зијавудин Магомедовна 19 години затвор со строг режим, кој е косопственик на групата „Сума“.

Тој е обвинет за создавање организирана криминална група и проневера на 11 милијарди рубљи. Неговиот брат, поранешен сенатор и поранешен косопственик на компанијата Магомед Магомедов, е осуден на 18 години затвор со строг режим, пренесува ТАСС.

„Го осудува Зијавудин Магомедов на 19 години затвор со максимална безбедност со парична казна од 2,5 милиони рубли.

Магомед Магомедов да биде осуден на 18 години затвор во максимално обезбеден затвор со парична казна од 2,5 милиони рубљи“, беше објавена пресудата.

Според пресудата, обвинетите имале првична намера да извршат кривични дела, дејствувале заедно, користејќи офшор шеми и други трикови за кражба на странски имот во особено големи количини.

„Обвинетиот работел во строго хиерархиска криминална заедница“, се вели во пресудата.

Дополнително, судот на бизнисменот му ги одзеде државните награди – „Орден на пријател“ и „Орден на честа“. Судот го конфискуваше приватниот авион Гулфстрим Г650 што му припаѓаше и акциите од транспортните средства на групацијата ФЕСЦО.

Одбраната инсистираше обвинетите да бидат ослободени, нагласувајќи дека нивните активности имаат корист само за жртвите и дека не постои криминална група. Магомедови беа уапсени во март 2018 година во врска со создавање криминална група и проневера на милијарди.

Браќата се изјаснија дека не се виновни. Зијавудин Магомедов го нарече кривичното дело „симбиоза на лага и апсурд“. Во мај 2022 година, судот Хамовниче во Москва нареди враќање на 750 милиони долари од Магомедов во корист на државата.

Обвинителството побарало да се вратат парите, инсистирајќи дека браќата ги добиле парите од продажбата на акциите на комерцијалното поморско пристаниште Новоросијск на компанијата Транснефт. Според Основното обвинителство, средствата од продажбата се од криминално потекло.

Сумма груп, создадена од Магомедов, поседуваше неколку пристаништа (вклучувајќи го и Новоросијск, најголемото во однос на прометот на товар во земјата), ТрансКонтеинер, најголемиот руски оператор со железнички контејнери и Јунајтед Греин компани.

Зијавудин Магомедов во поголемиот дел од 2010 година беше вклучен во рангирањето на најбогатите бизнисмени во Русија според Форбс. На неговиот врв во 2014 година, неговото богатство беше проценето на 1,4 милијарди долари.

Магомедов последен пат се појави на листата на Форбс по апсењето во 2019 година, кога го зазеде 185-то место со богатство проценето на 550 милиони долари.

Магомедов е близок пријател на Хабиб Нурмагомедов и неговиот спонзор. Зијавудин е косопственик на Игалс ММА, салата на Хабиб. Во април 2018 година, Хабиб стана шампион на УФЦ во лесна категорија, откако го победи Ал Јакинта.

Тогаш Хабиб го зеде микрофонот и го повика Владимир Путин да му помогне на Зијавудин Магомедов.

Тогаш Хабиб рече:

„Нашиот постар брат Зијавудин Магомедов, кој е косопственик на нашиот тим Игалс ММА, е во тешка ситуација, тој секогаш ми помагаше мене и на другите борци од Русија.

Сега има проблеми, но сакам да знае дека ние борците од Русија ќе се молиме за него. Верувам дека наскоро оваа ситуација ќе се подобри и се надевам дека нашиот лидер Владимир Путин ќе му помогне.

Сакам да му ја честитам победата на последните избори“, изјави Нурмагомедов

Очигледно Путин нема да го исполни барањето на Нурмагомедов. Зијавудин од денеска има 54 години. Од затвор ќе излезе на 73 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО