По вистинска војна Томпсон го совлада Холанд со прекин, Павлович го нокаутира Туиваса (ВИДЕО)

Орландо беше домаќин на одличен боречки спектакл на најголемата светска ММА организација. Натпреварите на настанот УФЦ на ЕСПН 42 понудија многу возбудувања, а особено интересни беа борбите на главната програма, од кои седум завршија со прекини.

Во фантастична главна борба, Стивен Томпсон го совлада Кевин Холанд со прекин по четвртата рунда.

Во дива тепачка и вистинска војна во октагонот, Вондербој стигна до 17 победи во кариерата по поразите од Жилберт Барнс и Белал Мухамед.

Во текот на натпреварот и двајцата борци си разменија многу удари, користејќи разни техники и се закануваа со разни комбинации.

Тие не штедеа ниту еден момент што го поминаа заедно во арената, а по разорната четврта рунда од аголот на Холанд донесоа мудра одлука и ја прекинаа борбата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

Томпсон уште еднаш покажа дека е голем мајстор за боречки вештини.

Но, треба да се додаде дека Холанд ја повреди раката, што барем малку му олесни на Вондербој да триумфира во одличен меч, кој сигурно ќе ги одмери силите во мечот на годината.

И во конасловната борба Рафаел дос Анчос го победи Брајан Барберена со принуда (крак на вратот) во втората рунда.

Бразилскиот борец блесна во својот камбек меч во полусредна категорија.

Откако се откажа од својот лов за појасот во лесна категорија на УФЦ, Дос Анчос се врати во полусредна категорија и стигна до 32 победа во кариерата со прекин во втората половина од втората рунда.

Од мечевите од главната програма треба да се издвои пресметката во тешка категорија меѓу Сергеј Павлович и Таи Туиваса.

Рускиот борец го победи Австралиецот со нокаут за 54 секунди, што е негов втор пораз во низа. Туиваса во септември загуби со нокаут и од поранешниот предизвикувач Сирил Гане.

За Сергеј Павлович ова е петти триумф во низа и трет годинава, во март го победи Шамил Абдурахимов, а неколку месеци подоцна и Дерик Луис.

Резултати од УФЦ на ЕСПН 42:
Стивен Томпсон – Кевин Холанд – ТКО (прекин од аголот), Р4 (5:00 часот)
Рафаел дос Анчос – Брајан Барберена – завршница (крак на вратот), Р2 (3:20)
Матеус Николау – Мет Шнел – КО (удари), Р2 (1:44)
Сергеј Павлович – Таи Туиваса – КО (удари), Р1 (0:54)
Роман Долиџе – Џек Хермансон – ТКО (удари), Р2 (4:06)
Ерик Андерс – Кајл Даукаус – ТКО (тупаници), Р2 (2:45)
Филип Роу – Нико Прајс – ТКО (удари), Р3 (3:26)

Воведни борби
Анџела Хил – Емили Дукот – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Клеј Гвида – Скот Холцман – поделена одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Мајкл Џонсон – Марк Диакизе – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Џонатан Пирс – Дарен Елкинс – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–26)
Натан Леви – Џенаро Валдез – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Френсис Маршал – Марсело Рохо – КО (тупаници), Р2 (1:149
Јазмин Јауреги – Истела Нунес – ТКО (тупаници), Р2 (4:06).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО