Спенс за битката со Крафорд: Најголемата борба во категоријата во последните 40 години

Теренс Крафорд и Ерол Спенс Јуниор ќе стапнат во рингот во Лас Вегас на 29 јули за да го одредат неприкосновениот светски шампион во полусредна категорија. И двајцата сè уште се непоразени на вкупно речиси 70 средби, па тоа е на пат да биде навистина колосален судир. Спенс дури мисли дека немало поголем меч во дивизијата во последните 40 години.

„За големите работи е потребно време. Моравме и двајцата да ги поминеме преговорите, но еве сме сега. Сето ова е сега во минатото. Тука сме и ќе се бориме еден против друг. Нека победи подобриот. Чувствувам дека ова е најголемата борба во полусредна категорија во последните 40 години. Ова е борбата на деценијата – најдобриот против најдобриот“, рече Спенс за време на нивната прва официјална прес-конференција, пренесува Бокс сецна.

Во прашање ќе бидат титулите на ИБФ, ВБА, ВБЦ и ВБО. На крајот ќе одат кај еден од нив, за светот да му се поклони на еден од најголемите шампиони на нашето време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО