Славчо Тодоров со најдобар пласман на Светските првенства во самбо во Казабланка (ФОТО)

sambo reprezentacija vo Kazablanka

Славчо Тодоров (-90 кг) се пласира на седмото место на Светското првенство во самбо комбат во Казабланка, Мароко, 13-15 ноември. Воедно, ова е најдобар пласаман нa светските првенства во самбо на еден наш натпреварувач.

sambo site vo kazablanka

Тодоров требаше да биде само тренер, но настапи и во натпреварувачкиот дел. Во првото коло беше слободен, а во второто е поразен од светскиот првак Иван Василчук од Украина, кој влезе во финалето и го повлече нашиот борач во репесажот. Првата средба во репасажот против претсавникот на Маурициус ја добива без борба, а во следната која беше за пласман во малото финале е поразен од Молт Хелге од Германија, кој на крајот беше трет. Па така, Тодоров во генералниот пласман е седми.

edo i slavco vo Kazablanka

Нашиот прв адут на СП, Ристо Димитров, во категоријата до 68 кг во првото коло беше слободен, а во второто е пораз од Маматалиев Нурланбек од Киргистан и со тоа заврши Светското првенство за него. Во неговата категорија имаше 17 натпреварувачи.

Kongres na Fias kazablnka

На Светското првенство се одржа и Конгресот на ФИАС каде што Македонија стана полноправна членка на ова организација. На конгресот учествуваше претседателот на Македонската самбо федерцаија, Ердал Факиќ. На Светското првенство учествуваа 87 земји од целиот свет.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО