Скандал: Џудото и ММА во војна за Европскиот шампионат! (ВИДЕО)

duzdo slika

Европскaта џудо унија се закани дека ќе го поништи шампионатот на Стариот континент, ако најмоќната ММА компанија на планетата продолжи да се меша и да има нешто заедничко со настанот.

Двата спорта со години имаат заострени односи. Причината е во тоа што голем дел од топ џудистите избираат да се борат во доста подобро платената ММА.

Европското првенство треба да се одржи од 9 до 12 април во Глазгов. Порано потпишаниот договор на УФЦ со локалните организатори беше за да се користи добро развиениот маркетинг и социјална мрежа од контакти на ММА синџирот. Шкотски натпреварувачи од Мешаните боречки вештини одржаа дури и заедничка прес-конференција со џудисти , а целта беше да се дигне поголема врева околу олимпискиот спорт.

По скандалот, од УФЦ најавија дека ќе ја повлечат својата поддршка за првенството.

http://youtu.be/lap3IZPdF5U

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО