Сирил Гане го нокаутира Таи Туиваса и го воодушеви Париз (ВИДЕО)

Сирил Ганe направи чекор напред кон реваншот со Френсис Нгану.

Поранешниот привремен шампион во тешка категорија ја предводеше првата гала вечер на УФЦ во Париз, Франција. „Бон Гамин“ го сподели кафезот со австралискиот нокаут уметник Тај Туиваса. Нивниот меч беше многу интересен и приреди спектакл на навивачите.

Во првата рунда Гане можеше да ги контролира работите. Сирил го погодуваше Туиваса, кој беше доста трпелив и го чекаше својот момент. Немаше многу акција во оваа рунда, но ниските удари и ударите во телото беа доволни за Сирил да ја добие рундата.

Сè се смени во втората рунда. Гане имаше предност во брзината. Тој можеше да го налути Туиваса со неговите брзи рачни и ножни удари. Одеднаш Туиваса го собори Гане. Сирил успеа да стане и да го повреди Туиваса со удар во стомакот.

Тај остана на нозе, а Гане го исфрли во тежок нокдаун. Туиваса изгледаше исцрпено на почетокот на третата рунда. Гане, во негов стил, почна да го удира Туиваса, проследено со ножни удари во стомакот што повторно го повредија Туиваса.

Тај едвај стои на нозе и само неговото големо срце го држи исправено. Гане стапнува на гаста и го повредува Туиваса со удар од предниот дел во стомакот. Серија клоци во стомакот од Гане. Сирил го приземјува силно десно кроше и Туиваса е повреден.

Гане го брка и слетуваат низа крошеа кои конечно го соборуваат Туиваса на партер и тоа е нокаут. Сирил победува со нокаут на крајот од 3. рунда, а навивачите во салата полудуваат од радост.

Сирил се врати во победничката серија и посака реванш со Френсис Нгану. Туиваса, пак, со нокаут ја прекинува серијата од 5 последователни победи.

https://twitter.com/FTBeard7/status/1566188212560637952?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1566188212560637952%7Ctwgr%5E9de44d8182df5912b3ae0e36f28cba3cc8037693%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dfd92ebbc52fc43fb98f69e50e7893c13schema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2Fftbeard7%2Fstatus%2F1566188212560637952image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

Резултати УФЦ Фајт најт 209:

Главна карта:
Сирил Гане – Таи Туиваса со КО Р3, 4:23
Роберт Витакер – Марвин Ветори со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Насурдин Имавов – Хоакин Бакли со одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Роман Копилов – Алесио Ди Кирико со КО Р3, 1:09
Вилијам Гомис – Јарно Еренс со одлука (29–28, 29–28, 29–29)
Натаниел Вуд – Чарлс Журден со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Прелиминарни:
Абусупијан Магомедов – Дастин Столцфус со ТКО Р1, 0:19
Насрат Хакпараст – Џон Макдеси со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Фарес Зиам – Михал Филак со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Беноа Сен Дени – Габриел Миранда со ТКО Р2, 0:16
Кристијан Кинонез – Калид Таха со ТКО Р1, 3:15
Стефани Егер – Ајлин Перез со завршница Р2, 4:54

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО