Роберт Витакер му одржа лекција на Марвин Ветори во Париз

Роберт Витакер можеше да се справи со Марвин Ветори.

Поранешниот шампион во средна категорија на УФЦ се пресмета со Италијанецот во октагонот на УФЦ. Нивната борба беше насловна на УФЦ Фајт најт 209, која се одржува во Париз, Франција. Двајцата се на врвот на табелата и средбата вети дека ќе биде интересна.

Витакер и Ветори ја одржуваа борбата во првите две рунди. Роберт беше пребрз за Ветори, кој импресионираше само со неколку сериозни удари, но остана на нозе. Во второто коло Витакер го повреди Ветори со висок удар, но Марвин некако остана исправен.

По две кола беше јасно дека Витакер води во поени, а на Ветори му требаше финиш. Роберт во последното коло едноставно беше недостижен за Италијанецот. Роберт повторно го повреди Ветори со висок удар, но не можеше да победи со нокаут.

Ветори едноставно не можеше да ја сфати загатката што ја претставуваше Витакер. Во последните секунди, Роберт успеа да постигне такдаун, потоа Марвин стана, но зеде кука во глава.

Така, нивната борба дојде до одлука која беше едногласна за поранешниот шампион во дивизија – (30–27, 30–27, 29–28).

Со оваа победа, Витакер го задржува своето место како кандидат број 1 за титулата на Израел Адесанја. Тоа беше 13-та победа на УФЦ во средна категорија за Витакер. Тој загуби само 2 пати во средна категорија и само од Адесанја во натпреварите за титулата.

Резултати УФЦ:

Главна карта:
Сирил Гане – Таи Туиваса
Роберт Витакер – Марвин Ветори со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Насурдин Имавов – Хоакин Бакли со одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Роман Копилов – Алесио Ди Кирико со КО Р3, 1:09
Вилијам Гомис – Јарно Еренс со одлука (29–28, 29–28, 29–29)
Натаниел Вуд – Чарлс Журден со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Прелиминарни:
Абусупијан Магомедов – Дастин Столцфус со ТКО Р1, 0:19
Насрат Хакпараст – Џон Макдеси со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Фарес Зиам – Михал Филак со одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Беноа Сен Дени – Габриел Миранда со ТКО Р2, 0:16
Кристијан Кинонез – Калид Таха со ТКО Р1, 3:15
Стефани Егер – Ајлин Перез со завршница Р2, 4:54


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО