Серано победи во историската женска борба според правилата во боксот за мажи

Аманда Серано забележа победа со едногласна одлука против Данила Рамос во Орландо во историскиот прв шампионски меч по правилата за мажи.

Порториканката ги задржа појасите на ИБФ, ИБО, ВБА и ВБО во перо категорија, поминувајќи 36 минути во рингот против Бразилката. Во исто време, секој од судиите во својот картон бодуваше 120-108.

Серано веќе забележа актива од 46(30):2:1 во професионалниот ринг, зацврстувајќи го нејзиниот статус како една од најголемите во овој спорт.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DAZN Boxing (@daznboxing)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО