Сепак, има нивоа во овој спорт: Шон Стрикленд му одржа лекција на Абус Магомедов!

Искусниот американски борец го декласира дагестанскиот борец со германска адреса.

Многу нејасен потег на мечмејкерите на УФЦ беше спарувањето на Шон Стрикленд и Абус Магомедов на настанот УФЦ на ЕСПН 48. Пред овој меч, Шон Стрикленд имаше 26 победи и пет порази, а не е премногу поразличен и скорот на Абус Магомедов победи-порази (25-4-1). Сепак, клучната разлика е во бројот на настапи на највисоко ниво.

Абус Магомедов најголемиот дел од победите ги забележа на многу пониско ниво од она на кое „оперира“ Шон Стрикленд, бидејќи ова за Стрикленд беше 19-ти настап во УФЦ, а на Магомедов само втор. Затоа потегот на „уредувачите“ не беше јасен, бидејќи како да се објасни дека победата на Абус Магомедов над нерангираниот Дастин Столцфус му донесе можност да се бори против седмопласираниот предизвикувач во средна категорија?

Па добро. Да се ​​вратиме на самиот меч. Шон Стрикленд лесно го совлада Абус Магомедов во главната борба на вечерта на настанот УФЦ на ЕСПН 48, а победи со ТКО во втората рунда, на 40 секунди пред крајот на рундата.

Магомедов ја отвори борбата со удар во окото на Шон Стрикленд, по што следеше неколкуминутен прекин. За среќа, Стрикленд можеше да продолжи по тешкото боцкање во окото, а мора да се признае дека Абус направи многу добра прва рунда. Борецот од УФЦ џим наметна високо темпо, често удираше и постигна еден нокдаун на крајот од првата рунда. Ударната статистика беше 32-11 во корист на Магомедов по првата рунда.

Еве каде доаѓаме до причината зошто ова го нарековме „лекција“. Шон Стрикленд остана мирен во текот на првата рунда и му дозволи на Абус Магомедов да го ослободи најдоброто од својот арсенал. Одбраната на Шон Стрикленд беше на вообичаеното високо ниво и Абус не му направи вистинска штета во првата рунда.

На почетокот на втората рунда беше видливо дека Абус Магомедов е борец само за една рунда. Неговиот говор на телото не оставаше впечаток дека ќе издржи многу подолго на мечот, кој беше договорен во пет рунди. Искусниот Стрикленд го препозна ова и неверојатно го подигна темпото во текот на втората рунда. Стрикленд го притискаше противникот и постојано го удираше со боксерски комбинации. Абус го сврте грбот, погледна во часовникот и бараше излез од борбата.

Тој доби можност да се извлече во последната минута од втората рунда, а по една комбинација на Стрикленд заврши на подот. Шон штотуку ја заврши работата со ударите од доминантна позиција, а статистиката за значајни удари во втората рунда изгледа многу интересна. По многу динамична прва рунда, Абус максимално забави и постигна само 11 значајни удари во втората рунда. А Шон Стрикленд? Удрил дури 70 од нив!

https://twitter.com/SoberlCosta/status/1675322360709234688?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1675322360709234688%7Ctwgr%5E73929ff24075ea268f147c94164d208c21d307b1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FSoberlCosta%2Fstatus%2F1675322360709234688image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

Сега дефинитивно е јасно како мечмејкерите на УФЦ се обидоа да создадат возбуда, но Шон Стрикленд едноставно не дозволи тоа да се случи. Уште кога се бореше во ПФЛ, беше јасно дека Абус Магомедов е добар борец, но далеку од нивото на Стрикланд. Сега добивме потврда за тоа.

Во коглавната борба на вечерта, гледавме пресметка помеѓу 12-то рангираниот предизвикувач во лесна категорија Дамир Исмагулов и 15-то рангираниот Грант Досон. Се покажа дека Исмагулов се уште има големи проблеми со борците кои првенствено се фокусираат на граплинг.

По поразот од Арман Царукјан на крајот на минатата година, Исмагулов загуби и од Досон. На американскиот борец доволен му беше по еден нокдаун во секоја рунда, а Исмагулова на овој меч контролираше 12 минути и 24 секунди. Вкупното времетраење на борбата е 15 минути.

Дамир Исмагулов се повлече поради здравствени проблеми по поразот од Царукјан, а натпреварот против Грант Досон го направи за да ги исполни обврските од договорот со УФЦ. Сега од актуелниот договор не му останува ниту една борба, а не е исклучено талентираниот борец од Казахстан да го напушти спортот или дури и од УФЦ. Со негова победа завршија првите пет натпревари во УФЦ, но очигледно е дека нема квалитет за топ 10 во лесна категорија.

Остатокот од главната карта понуди нова победа за непоразениот Мајкл Моралес (15-0-0, 3-0 УФЦ). Талентираниот еквадорец во полусредна категорија со едногласна одлука го победи Макс Грифин (29-28 x3), а Аријане Липски победи со тесна поделена одлука во мечот против Мелиса Гато.

Беноа Сент Денис и Нурсултон Рузибоев не ги предадоа своите мечеви во рацете на судиите, туку ги завршија во првата рунда. Сент Дени во првата рунда го совлада Исмаел Бонфим со завршница, додека Нурсултон Рузибоев го нокаутира досега непоразениот Бруно Фереира. Ова беше деби на Рузибоев во УФЦ, а борецот во средна категорија ја забележа 35-та победа во кариерата (35-8-2).

Хравтката Ивана Петровиќ дебитираше со пораз, додека Кевин Ли заврши по 55 секунди. Кевин Ли експресно загуби од Ринат Фахретдинов. Бразилецот Елвес Бренер направија големо изненадување совладувајќи го Гурам Кутателадѕе со нокаут во третата рунда. Коефициентот на победа на Грузиецот во просек изнесуваше 1,15, но Бренер покажа дека „кладилниците“ згрешиле и го потцениле.

УФЦ на ЕСПН 48 – резултати:

Главна карта
Шон Стрикленд – Абус Магомедов преку ТКО – Р2, 4:20
Грант Досон – Дамир Исмагулов со едногласна одлука (30-26, 30-27, 30-27)
Мајкл Моралес – Макс Грифин со едногласна одлука (29-28, 29-28, 29-28)
Аријане Липски – Мелиса Гато со поделена одлука (29-28, 30-27, 28-29)
Беноа Сен Дени – Исмаел Бонфим завршница (РНЦ) – Р1, 4:48
Нурсултон Рузибоев – Бруно Фереира преку КО – Р1, 1:17

Прелиминарни борби
Ринат Фахретдинов – Кевин Ли преку завршница (гилотина) – Р1, 0:55
Џоандерсон Брито – Вестин Вилсон преку КО-Р1,
Керол Роза – Јана Сантос со поделена одлука (29-28, 28-29, 29-28)
Елвес Бренер – Гурам Кутателадзе преку ТКО-Р3, 3:17
Луана Каролина – Ивана Петровиќ со едногласна одлука (29-28, 29-28, 29-28)
Александар Романов – Благој Иванов со едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО