Сензација на денот: Шарифов го совлада Снајдер на СП во борење

52

Шариф Шарифов од Азербејџан е сензација на денот откако пред неколку минути во полуфиналето на Светското првенство во Казахстан го совлада Американецот Кајл Снајдер, кој важеше за голем фаворит и се очекуваше во финалето на категоријата до 97 килограми да се бори со Русинот Абдулрашид Садулаев. Така изостана новото историско финале, по она Олимписките игри во Рио 2016 година. Шарифов славеше со 5-2.

Садулаев во полуфиналето беше сигурен и не дозволи изненадување против Алишер Јергали од Казахстан со 8-1.

Ова е голема шанса за нашиот Нуров.