Сехудо: Мек Грегор е најопасен за Чарлс Оливеира

Поранешниот шампион на УФЦ во две тежински категории, Американецот Хенри Сеџудо, го одреди најопасниот противник во лесна категорија (до 70 килограми) за Бразилецот Чарлс Оливеира. Според Трипл Ц, тоа е поранешниот носител на титулата на организацијата во две дивизии, Конор Мек Грегор.

Сехудо верува дека стилот и моќта на Мек Грегор се голема закана за бразилската ѕвезда. Чарлс продолжи да ја брка борбата за милиони со Мек Грегор, но не ја доби. Наместо тоа, Чарлс го доби Ислам Махачев, со кој ќе се бори во октомври на УФЦ 280 во Абу Даби.

Ако Чарлс се справи со Махачов, тогаш сигурно повторно ќе тргне по Мек Грегор. Хенри верува дека оваа борба е многу лош избор за Оливеира.

„Конор Мек Грегор против Чарлс Оливеира? Мислам дека Конор има најголема шанса да го победи од сите со кои Чарлс се борел.

Причината е што Мек Грегор е со обратен гард. Конор ќе удри силно. Но, Оливеира ќе се обиде да го однесе на партер.

Оливеира не е глупав пријател, тој е сестран борец“, рече Сехудо на својот канал на Јутјуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО