Се продаваат ракавиците на Мухамед Али!

alli Luistin

Љубителите на боксот ќе бидат во можност да купат ракавици кои ги носеа Мухамед Али и Сони Листон на мечот за титулата во 1965 година, еден од најконтроверзните во историјата на бокс. 

Аукциската куќа од американскиот град Луистоун најави дека очекува ракавиците на аукцијата на 21 февруари да достигнат цена еден милион долари.

 Во мај 1965 година, во Луистоун одржа реваншот борбата за титулата, кој заврши со нокаут во првата рунда по прочуениот „фантомски удар“.

 По тој повод, настана една од најпознатите спортски фотографии на сите времиња, како Али бесно вика на нокаутираниот Листон.

 Потоа, со децении се дебатираше дали Али навистина го погоди или не со десницата Листон погоди.

 На снимката јасно се гледа како младиот шампион го удира Листон, на кого главата му оди наназад, но на мечот е оспоруван, бидејќи Листон имал врски со организираниот криминал.

Мухамд Али ги потпиша двата пара ракавици во 1995 година, на 30-годишнината од борбата. Листон почина во 1970 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО