Радичевска јуначки го однесе кумите тимот во борба за бронзен медал на СУП (ФОТО)

125

Sara Radicevska borba 2 so japonka SUP 2016

Сара Радичевска ја однесе нашата репрезентација во борбата за бронзениот медал на Светското универзитетско првенство во Брага – Португалија.

Makpetrol univerzijada treti 2016 zagreb

Таа е јунакот на борбата во репасажот со Велика Британија, бидејќи резултатот беше 1-1. радичевска ја совлада многу поголемата и потешка противничка од себе со 3-0, однонсо победата ја извојува со ипон.

 Наташа Стефановска одлично се избори во првата борба и победи со 3-1 (1-0, 1-1, 2-1 и 3-1), а Симона Заборска загуби во втората борба со 3-1 (1-1, 1-2 и 1-3).

Во борбата за бронзениот медал нашите каратистки ќе се сретнат со репрезентацијата на Норвешка во сабота на 13 август.

Претходно Македонската студентска карате репрезентација во борби екпино извојува две победи против Мексико 2-1 и Словачка 1-0, а за пласман во полуфиналето беа поразени од студенстката репрезентација на Египет исто така со 1-0.

За нашата репрезентација настапуваат Наташа Стефановска, Симона Забосрка, Сара Радичевска и Моника Стефановска.

Да потсетиме дека во поединечна конкуренција Наташа и Симона ќе се борат за златниот медал, а Сара за бронзениот.

Ipon.mk/В.Д.