Руиз се препотува на подготовките за Ареола

Ендри Руиз Јуниор продолжува со тренинзи. Поранешниот светски шампион во тешка категорија ИБФ, ИБО, ВБА Супер и ВБО ќе се врати во рингот на 1 мај. Негов противник ќе биде Крис Ареола.

Потсетуваме, мечот требаше да се случи на 24 април, но организаторите го поместија мечот за една недела, но не беше соопштена причината за тоа. Според голем број американски медиуми, објаснувањето за оваа одлука е едноставно. УФЦ 261 е закажан за 24 април и двата настана се неспоиви.

Во едниот случај, Камару Усман и Хорхе Масвидал ќе имаат реванш, а во другиот Руиз ќе се бори против 40-годишната Ареола, која не е влезен во рингот од август 2019 година.

„Ажурирано: Официјалниот датум на судирот е сабота, 1 мај во Карсон, Калифорнија“, напиша Мексиканецот на својот Инстаграм профил.

Вкупниот биланс на Руиз во професионалниот ринг е 33 победи (22 со нокаут) и 2 порази (од Ентони Џошуа и Џозеф Паркер).

Тој последен пат влезе во рингот на 7 декември 2019 година во Дирија, Саудиска Арабија, каде што во реваншот загуби од Ентони Џошуа во тешка категорија (ИБФ, ИБО, ВБА Супер, ВБО).

31-годишниот боксер е на 7-та позиција на авторитетниот ранг-листа на boxrec.com. Тој исто така е во топ 5 во пет од петте боксери во тешка категорија (ИБО-3, ВБА Супер-5, ВБО-4 и ВБЦ-4).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО