Рој Џонс: Усик-Вајлдер е проклето добра борба

Поранешниот светски шампион во четири тежински категории, легендарниот Американец Рој Џонс ја коментираше можната организација на борбата за титулата меѓу Александар Усик (20-0, 13 КО) и Дионтеј Вајлдер (42-2 -1, 41 КО).

Потсетуваме, менаџерот на украинскиот боксер Егис Климас изјави дека нивниот тим е заинтересиран за меч со „Бронзениот бомбардер“. Се зборуваше за борба меѓу нив откако Тајсон Фјури ги започна преговорите со Ентони Џошуа.

Очигледно Фјури не сака да ги обедини титулите со Усик, кој возврати со преговори за борба со Вајлдер. Џонс верува дека тоа ќе биде пеколна борба, но признава дека е тешко да се предвиди конечниот исход.

„Одлична борба. Јас сакам. Тешко е да се предвиди победник, бидејќи Вајлдер може да погоди, иако Усик има одлични потези. Ајде да видиме што ќе се случи. Тоа е проклето добра борба.

Вајлдер треба да го нокаутира Енди Руиз бидејќи е понизок од него, но Усик е друга работа. Мечот со Руиз е исто така одлична идеја.

Ако Енди ја помине третата рунда, тогаш ќе има шанса“, рече Џонс во интервју за Про боксинг фанс на Јутјуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО