Рој Џонс: Ќе се борам со Ентони Петис затоа што сите имаме корист

Боксерската легенда Рој Џонс Јуниор вели дека не планира постојано да се враќа, и покрај тоа што ќе се соочи со поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Ентони Петис на Gamebred Boxing 4.

Џонс (54) ќе се натпреварува професионално за прв пат од 2018 година. Тоа ќе се случи на Форумот Fiserv во родниот град на Петтис, Милвоки, на 1 април. Настанот ќе се емитува на УФЦ Фајт пас ППГ.

Џонс веруваше дека завршил со боксот пред да дојде понудата да се бори со Петис. Сепак, одлучи да ја прифати понудата бидејќи долги години сакаше да се обиде против ММА борец. Рој го сакаше Андерсон Силва, но тоа не се случи.

Сега ќе се натпреварува со Петис и рече дека прифатил затоа што имаат корист сите страни.

„Сакав да се борам со Андерсон Силва, но тоа едноставно не се случи. Тогаш си реков, завршив со боксот. На крајот на краиштата, имам 54 години.

Ми понудија борба со Ентони Петтис, кој е меѓу најголемите ММА борци во лесна категорија. Ми рекоа дека ќе се здебели и до 90 килограми, па нема да ослабам.

Сакав да одбијам, но се предомислив и прифатив. Сепак, предностите надвладеале. Не, не, тоа нема да биде целосно враќање во спортот. Ја преземам оваа борба бидејќи Петис сака да проба нешто ново.

Така добро ја направија работата што за сите е добра. Добра е ситуацијата и ќе има ППГ. Долго време сакав да се борам со ММА борец. Ова беше моја идеја и не бев платен за тоа.

Флојд Мејведер и Конор Мек Грегор на крајот успеаја. Знам дека Петис ќе биде подготвен за оваа борба. Сепак, не планирам да го повторам тоа. Тоа нема да се случи“, изјави Џонс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BoxitMag (@boxitmag)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО