Рој Џонс Јуниор ја избра најдобрата победа во кариерата

Членот на Куќата на славните, Рој Џонс Јуниор, приреди неколку наелектризирани изведби во своите најдобри години и многумина го сметаа за еден од најдобрите борци што некогаш навлекол пар боксерски ракавици.

И самиот Џонс сега откри кој од неговите 76 професионални мечеви го смета за негов најдобар од сите.

Во неодамнешниот текст за Boxing News, „Капетан Хук“ објасни зошто се навраќа на неговата победа над Џон Руиз во 2003 година, за да ја освои светската титула на ВБА во тешка категорија како негова најдобра ноќ.

„Тешко е да се каже. Ноќта кога ја освоив титулата во тешка категорија затоа што испишав историја. Никој во 106 години од Боб Фицсимонс никогаш не бил светски шампион во средна категорија и шампион во тешка категорија“, рече Рој Џонс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО