Роби Лоулер го нокаутира Нико Прајс и се повлече од ММА

Роби Лоулер се повлече од ММА со броба од соништата.

Поранешниот шампион во полусредна категорија се соочи со Нико Прајс. Нивната борба беше насловна на прелиминарните борби на УФЦ 290, што се одржува во Лас Вегас. Уште пред почетокот на настанот се знаеше дека ова ќе биде последна борба на Лоулер во ММА.

Веднаш на почетокот, двајцата трнаа со леви крошеа. Следуваше лоу кик на Прајс, а Роби возврати со комбинација. Двајцата влегуваат во клинч каде Лоулер се зафаќа со работа. Роби почна да задава неколку тешки удари и Прајс падна со тежок КО по аперкат од Лоулер.

Нико падна на подот, а судијата ја прекина борбата која траеше само 38 секунди. Со оваа победа Роби се врати на победничките патеки и стави крај на кариерата. Лоулер се пензионира со скор од 30-16-1 во ММА. Тој победи на само 2 од неговите последни 7 УФЦ-борби.

https://twitter.com/SpinninBackfist/status/1677855603056861185?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1677855603056861185%7Ctwgr%5Ed1cc6fc21f7b7e07acef0fde3d3495b1c7b5978b%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FSpinninBackfist%2Fstatus%2F1677855603056861185image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

Резултати на УФЦ 290:
Главна карта
Александар Волкановски – Јаир Родригез
Брендон Морено – Александар Пантоја
Дрикус Ду Плесис – Роберт Витакер со ТКО Р2, 2:23
Ден Хукер – Џалин Тарнер со одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Бо Никал – Вал Вудбурн со ТКО Р1, 0:38

Прелиминарни
Роби Лоулер – Нико Прајс со КО Р1, 0:38
Тацуро Таира – Едгар Чаирез (29–27, 29–27, 29–27)
Денисе Гомез – Јазмин Јауреги со ТКО Р1, 0:20
Алонзо Менифилд – Џими Крут со завршница Р2, 1:55
Витор Петрино – Марцин Прачнио со завршница Р3, 3:42
Камерон Саиман – Теренс Мичел со ТКО Р1, 3:10
Хезуз Агилар – Шенон Рос од КО Р1, 0:17
Естебан Рибовиц – Камуела Кирк (29–28, 29–28, 29–28)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО