Рико Верховен: Пак ќе го нокаутирам Бен Садик

Шампионот на Глори во тешка категорија Рико Верховен е подготвен за уште една одбрана на титулата. 31-годишниот борец е носечки борец на Глори 77 што ќе се одржи на крајот на месецот во Холандија.

„Кралот на кикбоксот“ ќе се сретне со познатиот Џамал Бен Садик. Тоа ќе биде нивна трета пресметка. Претходно си разменија по една победа со нокаут, а овој пат ќе стават крај на ривалството.

Врховен е во серија од 12 последователни победи и нема пораз веќе шест години. Рико победи во 56 битки, нокаутирајќи 17 противници. Речиси и да немавреме до битката, па Глори напраци прес-конференција на која двајцата одговорија на повеќе прашања.

„Ќе забележам уште една одбрана на титулата. Во првата рунда од борбата со Џамал направив грешка и тој ми зададе добар удар. Но, тогаш успеав да доминирам над него. Пред нашата втора битка ме плукна в лице. Мислам дека целата напнатост доаѓа од него. Џамал излажа дека реков некои работи.

Успеав да го нокаутирам и за мен се заврши во таа битка. Ја завршивме нашата работа и сите беа задоволни. Сакав да му подадам рака, но тој дури и не ме погледна. Не покажа почит. За мене не е важно, бидејќи борба си е борба. Тренирам секој ден. Јас и тој сме на различни нивоа.

Тој е добар борец. Силен и голем. Има добра техника, но ако мисли дека кардиото ќе го спаси, тогаш со среќа. Садик научил само како да паѓа и да заспие. Го почитувам, но знае што ќе се случи. На различни нивоа сме. Во втората борба предвидов дека ќе го нокаутирам во 5-тата рунда.

Овој пат нема да има прогноза. Ќе го задржам како изненадување. Битката е добра и луѓето сакаат да ја гледаат. Тој успеа да го освои турнирот, но имаше среќа за него. Не чека голема борба, во која повторно ќе го нокаутирам.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО