Рико Верховен е борец на годината во Глори

Непоразениот шампион во тешка категорија на Глори, Рико Верховен, е борец на годината во кик бокс организацијата. Конкуренти на Верховен беа Хамича и Антонио Плазибат. И двајцата забележаа добри победи оваа година, но само Верховен беше на друго ниво.

Верховен добро ја започна годината и успеа да победи на турнир во тешка категорија. Тој ги победи Хесди Хергес и Тарик Хбабез во една ноќ во јануари. На крајот на октомври Рико требаше да ја одбрани титулата против легендата Алистер Оверем.

За жал, Оверем отпадна од мечот, а Џамал ​​Бен Садик прифати борба со кратко известување. Приредија брутална трилогија, која стана битка на годината во организацијата.

Рико двапати беше соборен и имаше брутална повреда под окото. Сепак, тој покажа шампионски дух и победи со нокаут во 4. рунда. Така ја одбрани титулата 10-ти пат во низа и влезе во серија од 15 последователни победи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО