Чеченскиот Ван Дам го нокаутирал Џон Џонс на спаринг

244

Поранешниот шампион на УФЦ во полусредна категорија Адлан Амагов со години го нема во ММА. 35-годишниот Чеченец последен пат се бореше во 2016 година и го победи Бронструп во Сочи, Русија.

Амагов забележа скор 14-2-1 во ММА, а во 2013 година забележа 2 победи во УФЦ. Тој победи на 9 од мечевите со завршница, од кои 8 со нокаут. Адлан загуби само од Роби Лоулер во последните 16 ММА натпревари.

Постојано велеше дека е уморен од слабеење и дека сака да ги воспитува своите деца. Очигледно, тоа го принуди Амагов да исчезне и да ја заврши кариерата.

Амагов тренираше со браќата Федор и Александар Емелијаненко. Тој е и поранешен борец на Страјкфорс и исто така тренирал со Џон Џонс. Во едно од последните настапи за медиумите во Русија, Амагов откри нешто интересно.

Тој тврди дека го нокаутирал Џон Џонс пред неколку години за време на спаринг меч. Чеченскиот Ван Дам не сака да се фали со тоа, бидејќи било спаринг.

„Долго време не одржуваме контакт со него. По повлекувањето од Инстаграм, повеќе не одржувам контакт со Џон Џонс. Што се однесува до тоа како го нокаутирав, тоа беше спаринг. Вакви работи е незгодно да се кажат, спаринг се.

Никогаш не сум кажал никому за тоа. Потоа дојде самиот Џонс, даде интервју и почна да се распрашува за тоа. За време на спарингот имаше нокаут. Се случува. Самиот Џонс е добар човек, само понекогаш се занесува“, изјави Амагов за руските медиуми.

На 5 јуни 2017 година Амагов беше вмешан во жестока кавга меѓу ривалските чеченски деловни партнери во западна Москва, во која загинаа две лица, а шест беа повредени. Амагов беше обвинет дека при судирот прободел друг маж во градниот кош.