Ренан Фереира го смачка Рајан Бадер за 21 секунда

Ренан Фереира ги отсрами шампионите на ПФЛ со победата над Рајан Бадер.

Фереира и Бадер беа насловни на ПФЛ-Белатор , што се одржа пред малку во Ријад, Саудиска Арабија. Фереира е шампион во тешка категорија на ПФЛ, а Бадер е шампион во тешка категорија на Белатор. Разликата во големината меѓу двајцата беше импресивна, но Рајан веруваше дека има шанса.

Само 21 секунда беа потребни за Фереира да замине со победата. Грешката на Бадер беше што отиде на размена со Бразилецот. Ренан му зададе десница што го испрати Бадер на подот. Фереира нападна со тупаници и го принуди судијата да ја прекине борбата.

Така Фереира ја забележа 4-тата победа во ММА и го предизвика Френсис Нгану. Ренан го освои супер појасот, кој организацијата го создаде за победниците во борбите меѓу шампионите. Бадер се одлепува со серија од 3 последователни победи.

Уште пред оваа средба Нгану најави дека ќе се сретне со победникот. Нгану ќе се бори со Ентони Џошуа следниот месец и ќе дебитира во ПФЛ против Фереира подоцна оваа година.

Резултати:

Главна карта

Ренан Фереира го совлада Рајан Бадер со ТКО 1, 0:23
Џони Еблен со одлука на Импа Касангаај (29-28, 28-29, 29-28)
Џејсон Џексон го победи Реј Купер III со ТКО 2, 0:23
Вадим Немков го совлада Бруно Капелоца со завршница 2, 2:13
Јоел Ромеро го победи со одлчука Тијаго Сантос (30–27, 30–27, 29–28)
Еј Џеј Мекки го победи Клеј Колард со завршница 1, 1:10

Прелиминарни

Арон Пико го победи Хенри Коралес со КО 1, 4:53
Бјаџо Али Волш го победи Емануел Паласио со одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Клареса Шилдс ја победи Келси Де Сантис со одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Абдула Ал Кахтани го совлада Едукондала Рао со ТКО 3, 0:23
Малек Басахел го победи Винисиус Переира со одлука (30-27, 29-28, 30-27)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО