Брајан Ортега воодушеви во повратничкиот настап; Брендон Морено разочара од настапот пред домашната публика

Заврши настанот на УФЦ во главниот град на Мексико, а гледавме вкупно 12 интересни натпревари

По речиси четири ипол години УФЦ се врати во Мексико Сити. Настанот УФЦ Фајт најт 237 е шеста посета на УФЦ на главниот град на Мексико, а многу интересен настан следеше и публиката во Арена ЦДМХ.

Настанот го предводеа Брендон Морено и Брендон Ројвал. Пресметката меѓу двајцата Брендони е и пресметка меѓу двајцата топ 5 борци на УФЦ во мува категорија. Морено влезе во мечот како прворангиран предизвикувач во мува категорија, додека Ројвал ја започна борбата третопласиран. Од следната недела ќе има промена на табелата, но да почнеме по ред.

Брендон Морено прилично „срамежливо“ го отвори овој меч пред домашната публика. Поранешниот шампион во мува категорија многу се движеше, остана надвор од ударниот опсег и не се вклучи во поконкретна акција. Сепак, неколку работи одеа во негова корист. Брендон Ројвал ја повреди левата нога, поточно левото стапало, на самиот почеток од мечот. Ројвал беше виден како се обидува да се ослободи од болката и постојано ја тестираше повредената нога. Со еден од ударите веројатно не се снајде добро и Ројвал влезе во неволја на почетокот на мечот. Ројвал многу промаши во текот на првата рунда, додека Морено чекаше прилика за контра и беше многу прецизен со контри. Морено погоди дури 65 проценти од ударите што ги упати во таа рунда, додека Ројвал остана на мизерни 27 проценти успешност. Неколку пати Морено ја наоѓаше целта со лево кроше, добро ги фаќаше ударите на Ројвал, по што ќе контраше и ја зеде првата рунда на две од трите судиски карти.

Остатокот од мечот обезбеди многу повеќе акција од овие воведни пет минути. Иако Ројвал се мачеше со повреда и тренерите го советуваа меѓу првата и втората рунда да не фрла лев „кик/ ножен удар“ доколку почувствува болка во ногата, Ројвал ја отвори втората рунда со лев „среден удар“ од контрагарад. Очигледно сакаше да ја надмине таа болка и судејќи по остатокот од мечот, навистина му успеа. Ројвал го подигна темпото на овој меч, вршејќи се поголем притисок врз Морено и задавајќи значително повеќе удари од противникот. Морено продолжи да биде попрецизен, но Ројвал се потпираше на зачестеноста на удирање. Морено постигна едно соборување во втората рунда, но Ројвал брзо избега со обидот на „омоплејт“ по што борците се вратија на нозе.

Како што одминуваше мечот, Ројвал ја преземаше се повеќе контролата врз борбата. Брендон Морено во голема мера се потпираше на комбинацијата од десен „надворешен“ удар и лев „лоу кик“ со кој сериозно ја оштети десната нога на Брендон Ројвал. Сепак, тоа беше премалку во споредба со она што Ројвал го правеше внатре во кафезот. Американскиот борец постојано „боцкаше“ со предниот директ, а повремено директно го врзуваше грбот. И левиот „среден удар“ се почесто ја наоѓаше својата цел, а Ројвал одлично се снајде бранејќи ги обидите за нокдаун на Морено. Мексиканецот успеа да го собори Ројвал во третата рунда, но Ројвал брзо се враќаше на нозе секогаш кога Морено ќе го собореше. Одлични „скрамблови“ претстави Ројвал.

Во четвртата рунда Морено продолжи добро да го крие левиот „лоу кик“ што ќе ја следеше боксерската комбинација, но како што претходно наведовме тоа не беше доволно. Ројвал постојано задаваше удари од рунда во рунда. Навистина, тој не беше премногу прецизен, ниту му нанесе некоја голема штета на лицето на Брендон Морено, но остана активен, вредно собирајќи поени и борејќи се со многу високо темпо. Дури 161 удар уфрли Ројвал во четвртата рунда, а 49 пати успеа да го погоди Морено. За споредба, статистиката на Морено во таа рунда е 29/58. Тоа ви кажува доволно за разликата во активноста и зачестеноста на упатените удари.

Петтата рунда понуди речиси идентична приказна. Ројвал упати 140 удари и успеа 41 пат да го погоди поранешниот шампион во мува категорија. Морено исто така остана на слична количина на удари како во претходната рунда (29/54). Не е сосема јасно зошто Морено се бореше под некаква кочница. Тој се обиде да го собори Ројвал во текот на петтата рунда, но обидите за „заклучување на телото“ беа неуспешни, па дури и Херб Дин мораше да интервенира и да ги раздвои борците поради недостаток на активност од страна на Морено.

Мечот на крајот отиде на судиска одлука и многумина ги интересираше што ќе кажат судиските картони. Ројвал генерално остави подобар впечаток, но Морено е домашен борец и не е лесно да се суди против домашната екипа. Јуничиро Камихо го бодуваше мечот 49-46 во корист на Морено, што е навистина нејасен и нелогичен резултат. Брендон Ројвал беше подготвен за контроверзен пораз, па конечната одлука предизвика големо изненадување и среќа на неговото лице. Имено, Мајкл Бел и Крис Ли го бодуваа мечот со резултат 48-47 во негова корист и Ројвал сосема заслужено славеше на гостински терен.

Со тоа Ројвал се врати на победничките патеки откако беше поразен во мечот за шампионскиот појас на крајот од минатата година. Александре Пантоја го победи на настанот УФЦ 296. Ројвал не пружи добар настап на тој настан, но во текот на јануари се согласи да се бори со Морено на краток рок. Амир Албази го откажа настапот против Морено, Ројвал се согласи да ризикува, а ризикот се исплатеше. Со оваа победа тој можеби доби трилогија со Пантоја.

Од друга страна, Брендон Морено го забележа вториот последователен пораз. Александре Пантоја го победи и лани, но тој меч го гледавме јули 2023 година. Морено тогаш загуби со поделена одлука, а на ист начин беше поразен и денеска. Морено на поени ги забележа сите осум порази во досегашната кариера. 30-годишниот Мексиканец се уште е на врвот во мува категорија, но ќе мора да се бори со многу повеќе „оган“ и желба, бидејќи ова не беше Морено на кој сме навикнати.

Брајан Ортега ја забележа првата победа од октомври 2020 година.

Очекувавме одличен меч од Јаир Родригез и Брајан Ортега, а токму таков натпревар добивме. Двајца топ 5 борци во перо категорија ни дадоа квалитетна акција од првата до последната секунда на натпреварот.

Еден интересен детал е забележан непосредно пред почетокот на средбата Ортега слушаше како го претставува Брус Бафер додека скокаше високо за да остане загреан до почетокот на мечот. Во еден момент се виде дека Ортега незгодно згазна на десната нога, односно го искриви глуждот. Ортега беше видно нервозен бидејќи беше потенцијално повреден уште пред почетокот на натпреварот.

Борбата не започна добро за Ортега. Јаир Родригез се движеше убаво, остана надвор од опсегот за размена на удари и зададе добри удари. По околу една минута од борбата, Јаир врзува два послаби „странични удари“ кои ги упати во ногата на Ортега. Тој не ги здаде со полна сила, туку експлодираше во момент и со удар од левата рака го затресе Ортега, кој брзо стана. Брајан почна да се повлекува, но Јаир повторно го удри со левицата и малку го затресе Ортега. Јаир ја презеде иницијативата, погоди во стоечка позиција, а по „лоу кик“ со кој го исфрли Ортега од рамнотежа, борбата се пресели во партер на средината од рундата. Јаир ја задржа челната позиција речиси до самиот крај на рундата, но успеа да ја компромитира доминантната позиција на крајот од рундата и Ортега ја заврши рундата на челната позиција. За кратко време Ортега се најде во фул доминантна позиција, но имаше премалку време за поголема конкретна штета.

Во втората рунда Ортега најде рецепт како да го победи Јаир Родригез. Постојан притисок, максимално скратување на растојанието, притискање на оградата на кафезот и доминација во партер. Ова се „состојките“ кои Ортега ги имплементираше во својот рецепт. На Јаир му беше тешко да се справи со притисокот, не можеше да се извлече од дофатот на Ортега и Јаир мина голем дел од втората рунда (3:55 минути) во долна позиција. Ортега во соборување со двојна нога, го крена Родригез и ја однесе борбата на партер. Ортега го задржа противникот во долна позиција до крајот на рундата, упати многу добри удари од горна позиција, а Родригез ја заврши рундата со расекотина под десното око.

Ортега продолжи со исто темпо и во третата рунда, но уште порешително од изминатите пет минути. Од самиот почеток на рундата „Т-Сити“ почна да притиска, Јаир го притисна на оградата од кафезот, а притоа успеа да вметне и лев „андерхук“. Со левата нога Ортега ја повлече десната нога на Јаир, го собори Мексиканецот и набргу потоа стигна до доминантна позиција. Крајот на Родригез доаѓаше откако Ортега седна во доминантна позиција, а борбата заврши на 58 секунди во третата рунда. Ортега ја препозна можноста за задушување со рачен триаголник, го заклучи и го заврши Јаир Родригез.

Раул Росас Јуниор за жал не доби шанса да настапи пред домашната публика во Мексико Сити. 19-годишниот Мексиканец го откажа мечот пред да се упати кон кафезот. На Росас му се слошило и не можел да настапи, а натпреварот меѓу него и Рики Турсиос ќе се одржи следниот викенд.

Даниел Зелхубер со едногласна одлука го победи Франциско Прадо, а победија и Јазмин Јауреги и Мануел Торес пред домашната публика. Јауреги победи со едногласна одлука на судиите во мечот против Сем Хјуз, додека Мануел Торес со принуда (RNC) во првата рунда го заврши Шкотланѓанецот Крис Данкан.

УФЦ Фајт најт 237 – резултати:

Главeн дел
Брендон Ројвал – Брендон Морено со поделена одлука (48-47, 46-49, 48-47)
Брајан Ортега – Јаир Родригез преку принуда (давење со рачен триаголник) Р1, 0:58
Даниел Зелхубер – Франциско Прадо со едногласна одлука (29-28, 29-28, 30-27)
Јазмин Јауреги – Сем Хјуз победи со едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Мануел Торес – Крис Данкан преку завршница (давење од позади) – Р1, 1:46

Прелиминарен дел
Раони Барселос – Кристијан Кинонез преку завршница (задушување од позади) – Р3, 2:04
Хезус Агилар -. Матеус Мендонка со поделена одлука (28-29, 29-28, 29-28)
Едгар Чаирез – Даниел Ласерда со завршница (триаголник) – Р1, 2:17
Фарес Заим – Клаудио Пуелес со поделена одлука (28-29, 30-27, 29-28)
Роналдо Родригез – Негира Бондар со завршница (задушување од позади) – Р2, 4:59
Фелипе дос Сантос – Виктор Алтамирано со поделена одлука (27-30, 29-28, 29-28)
Мухамед Наимов – Ерик Силва со ТКО (повреда) – Р1, 0:44

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО