Рајан Гарсија: Боксот не вреди! Одам во УФЦ

Рајан Гарсија се појави како главна ѕвезда во боксот во последните месеци.

Прво „Златното момче“ направи вистинско лудило пред борбата со Девин Хејни, не влезе во категоријата, а потоа за малку ќе го уништеше непоразениот противник во рингот. Ова се покажа недоволно бидејќи подоцна беше откриено дека Рајан има остарин при допинг тест и беше покрената истрага.

Како резултат на тоа, Гарсија е суспендиран една година, неговиот хонорар е конфискуван. Рајан е казнет, ​​а борбата со Хејни е прогласена за неважечка. По оваа вест, Рајан луто објави дека се повлекува од боксот.

Покрај ова, Гарсија изјави и дека бидејќи е суспендиран на една година, ќе го смени спортот:

„Боксот не вреди. Одам во УФЦ. Дана Вајт, контактирајте ме“, напиша Гарсија.

На почетокот на оваа година Гарсија зборуваше за ММА и се закани дека ќе го победи Шон О’Мели. Рајан верува дека тоа ќе го направи со 4 месеци ММА тренинг. Историјата знае многу случаи кога боксер преминал во ММА.

Меѓу премините на боксерите во ММА може да се запамети Џејмс Тони. Неговото деби се случи во август 2010 година на турнирот УФЦ 118, а Тони се сретна со Ренди Кутур, кој го задуши за неколку минути.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ryan Garcia (@kingryan)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО