Рајан Бадер: Можам да го нокаутирам Френсис Нгану

Френсис Нгану, поранешен шампион на УФЦ, моментално се подготвува за боксерски меч против Ентони Џошуа на 8 март во Ријад, Саудиска Арабија.

Покрај овие подготовки, тој најави дека сака да се бори во Професионалната фајтинг лига (ПФЛ) против Рајан Бадер или Ренан Фереира во 2024 година. Бадер, актуелниот шампион во Белатор во тешка категорија, и Фереира, шампионот на ПФЛ во тешка категорија, треба да се борат на 24 февруари во главната борба на ПФЛ – Белатор: Шампиони.

Откако беа објавени плановите на Нгану, Бадер изрази загриженост поради недостатокот на фокусирање на Френсис на ММА тренинг. Бадер верува дека фокусот на Нгану на боксот доаѓа на сметка на неговата борба на партер и севкупните ММА вештини.

„Френсис Нгану тренира за овие боксерски мечеви и не се грижи за неговата борба на партер. Додека го прави тоа, јас сум во сала и работам напорно на мојата борба на партер.

Мислам дека може да биде победен. Мислам дека можам да донесам одлука за борба со него. Но, ова е ММА борба, па никогаш не се знае. Можам да влезам таму и да го нокаутирам“, рече Бадер.

И покрај тоа што не се борел во ММА од јануари 2022 година, кога ја одбрани титулата во УФЦ против Сирил Гане, Нгану сè уште се смета за еден од најдобрите тешкаши во спортот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО