Пропадна најголемата борба на Глори за оваа година

Алистер Овeрeм се повлече од борбата со Рико Верховен за појасот Глори во тешка категорија. Поранешната ѕвезда на УФЦ се пожали на повреда и нема да може да учествува на настанот што се приближува Колишн 3.

„Нашето срце боли, но мора да ја објавиме повредата на Алистер Оверем кој нема да може да учествува на претстојната гала вечер. Тој нема да може да се бори до почетокот на следната година “, објави Глори.

Се очекува Џамал бен Садик да го замени поранешниот ММА борец. На предметното борбено шоу, тој требаше да се соочи со Бенџамин Адегбај.

Верховен ја држи титулата од 2013 година и најновите вести не оставаат простор дека наскоро ќе ја ослободи.

„Повредата ме прогонува повеќе од еден месец. Последните два дена не можам да пешачам. Не сакав да се откажам, нема да престанам. Се вратив на тренинзи и тоа ми ја влоши состојбата. Моите тренери и лекари ја донесоа таа одлука“, рече Оверем, кој е еден од борците со најпрофесионални средби.

Логично, неговото тело е прилично амортизирано.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО