Промоторот на Давид Бенавидез: Канело, не бегај повеќе! Покажи ми каков мачо си

Промотерот на Давид Бенавидез го повика Алварез конечно да се бори со Бенавидез веднаш по импресивниот прекин на неговиот борец против Димитриус Андраде во саботата вечерта во одморалиштето Микелоб ултра арена на Мандалеј беј ресорт и казино. Бенавидез стана задолжителен предизвикувач на ВБЦ за еден од четирите појаси на Алварез победувајќи го Андраде, но тоа не го убеди Левкович дека Алварез ќе се бори со Бенавидез на 4 мај – датумот кога се очекува Алварез да се врати во рингот.

Дозволете ми да дадам изјава за Канело – без разлика на исходот, ако Канело се бори со Бенавидез, тој ќе биде идол“, рече Сампсон Левкович. „Ако не се бори со него, никогаш нема да биде идол. Сега, без разлика, ако победи, ќе биде најдобар, а ако загуби, ги има мадињата за да се бори со најдобрите. Така, Канело, нема да трчам повеќе! Ќе дадам илјада долари ако некој ми каже друга здрава борба покрај Канело и Бенавидез. Дајте ми уште една борба што сите ја посакуваат“.

Бенавидез (28-0, 24 КО) не сака ништо повеќе освен да го предизвика Алварез следниот пат, но „Мексиканското чудовиште“ сепак разбира дека можеби ќе мора да се бори со друг противник од највисоко ниво, доколку Алварез избере да се бори со непоразениот шампион на ВБЦ во средна категорија Џермал Шарло (33-0, 22 КО) или непоразениот колега од Мексико Хаиме Мунгуја (42-0, 33 КО) на 4 мај.

Ги добивам натпреварите што треба да ги победам на фантастичен начин“, изјави Бенавидез. „Тој нема никој друг да се бори. Знаете на што мислам? Значи, ако сакаат да ми го дадат сега, подоцна, кога и да е, јас сум подготвен“.

Бенавидез призна, пред да се сретне со Андраде, дека слушнал оти Алварез сака да се бори со него во третата борба од неговиот договор за три борби со Премиер бокс шампиони на Ал Хејман. Алварез се бореше само еднаш – едногласна победа на поени над Џермел Шарло на 30 септември во Т-Мобиле арената во Лас Вегас – откако се согласи на гореспоменатиот договор за три борби со Хејман.

Бенавидез (26) годинава ги победи поранешните шампиони Андраде (32-1, 19 КО) и Кејлеб Плант (22-2, 13 КО). Затоа, двократниот ВБЦ шампион од Феникс, кој два пати го предаваше појасот без загубена борба, заработи можност да се соочи со Алварез во најголемата борба во неговата 10-годишна кариера.

Додека Бенавидез се однесуваше со почит кон Алварез (60-2-2, 39 КО), шампион во четири дивизии и најголемата боксерска ѕвезда, Левкович се замери со 33-годишната мексиканска легенда.

„Канело вели дека нема да се бори со Мексиканец“, рече Левкович додека разговараше со Бенавидез на подиумот во неговата последна борба. „Па што ќе кажеш ако следниот пат ќе излезеш со еквадорското знаме? Но не само тоа, да ти кажам нешто друго – тој вети дека никогаш нема да се бори со друг Мексиканец. Така вели тој, но знам дека тој преговара со Мунгуја и сме од иста компанија. Но доста е. Ајде Канело и покажи ми каков мачо си“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО